5 tipov na zero-waste kuchyňu

1K

Či ste sa rozhodli pre ekologickejší život alebo chcete vniesť viac organizácie do vášho života, existuje množstvo dôvodov prečo sa rozhodnúť pre zero-waste kuchyňu. Prečítajte si ako zariadiť kuchyňu bez odpadu.

V tomto článku sa dozviete: 

  • Prečo a ako byť zero-waste?
  • Ako redukovať odpad vo vašej kuchyni
  • Tipy na ekologické výrobky z dielní šikovných slovenských rúk

Na začiatok trošku teórie. Súčasný konzumný spôsob života funguje nasledovne: zoberieme zdroje, z ktorých vytvoríme produkt. Ten použijeme (zvyčajne veľmi rýchlo) a následne ho jednoducho vyhodíme. Zero waste alebo po slovensky „bez odpadu“ je štýl života, ktorý sa riadi 5 princípmi, ktoré obmedzia plytvanie týmito vzácnymi zdrojmi. 

1. Skladujte potraviny v sklenených nádobách

V prvých krokoch zmeny spôsobu života je cieľom pokrok, nie dokonalosť. Pri zmene kuchyne sa teda nemusíte hneď hrnúť na nákupy nových sklenených fliaš – zrecyklujte radšej staré sklenené dózy, ktoré máte doma (od čalamády, nakladaných zelenín či kompótov). 

Prečo ale vôbec meniť plastové nádoby za sklenené? Dôvodov je niekoľko. Plast je síce najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť skladovania potravín, ale ani zďaleka nie najvhodnejšia. Ide o syntetický alebo polysyntetický materiál, tvorený prevažne z polyméru. 

Sklo je na druhej strane materiálom prírodným, ktorý je pre naše zdravie nezávadný. Z ekologického hľadiska môžete sklo využívať takmer donekonečna. To isté platí aj pri jeho recyklácií. Je vhodné do umývačiek riadu, nedeformuje sa a nevypúšťa škodlivé látky do potravín. To sa ale nedá povedať o plastoch. Tie obsahujú často doslova koktail rôznych „ingrediencií“. Potraviny skladované v skle si tiež udržia chuť a vitamíny oveľa dlhšie. 

2. Nakupujte potraviny bez obalov

V každej správnej špajze nesmú chýbať základné ingrediencie ako múka, olej, strukoviny či koreniny. Sú ekonomické a dajú sa všestranne a kreatívne kombinovať. Bezobalové obchody si získavajú stále väčšiu obľubu, pretože spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú dopad plastov na životné prostredie. Zásoby preto nakupujte tam. Za Topjedlo môžeme odporučiť predajňu Špajza (Nitra), ktorú pravidelne radi navštevujeme. 

Toto všetko viete nakúpiť v bezobalových obchodoch do vlastných obalov : 

  • Múky – v bezobalových obchodoch nájdete rôzne druhy múk, alebo si môžete pomlieť svoju vlastnú podľa želania
  • Cestoviny a obilniny – cestoviny sú jednoduchou voľbou na obed „za behu“. Bezvaječné, bezlepkové, celozrnné či proteínové – v bezobalových obchodoch nájdete skutočne širokú ponuku. Ak nie ste cestovinový typ, vyberajte z obilnín ako quinoa, pohánka, pšenica, jačmeň, ryža, kamut a podobne.
  • Orechy a semienka – ak hľadáte zdravšiu formu poobednej sladkosti, orechy sú správnou voľbou. Sú super nielen ako chrumkavá pochúťka, ale za 5 minút z nich spravíte napríklad domáce arašidové maslo či Nutellu. Orechy stačí hodiť do mixéru, pridať med alebo čokoládu, zmixovať na krém a máte hotovo!
  • Sušené ovocie – plné vlákniny a ideálne na ovocné (aj zeleninové) šaláty, smoothie bowls či zdravé jogurty. Výhodou sušeného ovocia z bezobalových obchodov je aj fakt, že ovocie nie je ošetrené oxidom siričitým, takže je vhodné aj pre maličké deti.
  • Oleje a ocot – ponuka olejov v bezobalových obchodoch býva zvyčajne širšia, ako sortiment z tradičných potravín. Vyberať môžete z klasiky ako olivový, slnečnicový, sezamový až po netradičné druhy ako makový, pestrecový, arganový či rascový.
  • Koreniny – život si treba poriadne okoreniť! V bezobalových obchodoch nájdete nielen klasické koreniny, ale aj exotické chute ako garam masala, kari či kardamon.
  • Zelenina a ovocie
  • Maškrty – zrejme sa nenájde človek, ktorý by doma nemal železnú zásobu maškŕt. Tie sú ale takmer vždy zabalené v plastových obaloch. Ak aj vás individuálne balené čokolády či cukríky vyvádzajú z miery, v obchodoch bez obalov nájdete kopu chutných možností bez zbytočných obalov. ( aj my sme len ľudia a z našej obľúbenej Špajze si nikdy nezabudneme zobrať čokoládové hviezdičky) 
  • Sypané čaje

3. Zbavte sa plastov raz a navždy

Prečo? Odpoveďou je veľmi krátka no výstižná štatistika (podľa The World Counts). Ročne sa na celom svete použije približne 5 triliónov plastových tašiek. To znamená 160 tisíc plastových tašiek za sekundu. Na jednu osobu ročne tak pripadá nepekné číslo – 700 kusov. Jednorazová taška či vrecko má životnosť menej ako 20 minút. Doba rozkladu sa ale šplhá na stovky rokov (tie najhoršie plasty až do 1000 rokov).

  • Slamky 

Jednorazové plastové slamky si za posledné roky získali skutočne zlé meno. A právom! Aj keď nemajú najväčší podiel na znečisťovaní planéty, problémom je ich veľkosť. Sú nenápadné a malé. Človek tak často zabudne, že sú plastové a nerecykluje ich. Aj keď sa slamky dostanú do recyklačného centra, ich veľkosť opäť spôsobuje problémy. Často ich mechanický triedič nezachytí a končia tak v neseparovanom odpade. 

Na scénu našťastie prišli mnohé udržateľné alternatívy. Trend v používaní alternatívnych slamiek sa ujal aj v gastro zariadeniach a tak sa čoraz viac môžeme stretávať s ekologickejšími náhradami. Ak chcete ale priložiť ruku k dielu aj vy, zaobstarajte si svoju vlastnú sadu slamiek. Vyberať môžete zo silikónových, nerezových či sklenených.

  • Kuchynské špongie a papierové utierky

Keď ste sa už zbavili zbytočných jednorazových obalov a plastových výrobkov zvážte tiež vylúčenie niektorých kuchynských pomocníkov, ako sú papierové utierky a špongie. Látkové utierky môžete prať a opakovane používať. Aj keď môžete mať pocit, že je to viac práce, z dlhodobého hľadiska vám to ušetrí viac peňazí. Bonusom je tiež šetrenie stromov, ktoré sú rúbané na výrobu papierových utierok. 

Kuchynské špongie sú jednou z najšpinavších vecí v našich domoch – ideálna živná pôda pre baktérie. Uvoľňujú tiež mikroplasty do vodných systémov, ktoré ďalej prechádzajú filtračnými systémami a končia v riekach, jazerách či oceáne (a nakoniec na našom tanieri). Prejdite radšej na prírodné kefy a lufy, ktoré sú vyrobené z udržateľných materiálov a znižujú dopady výroby aj likvidácie.

A pokiaľ ide o čistiace prostriedky, v mnohých bezobalových obchodoch nájdete tiež čistiace či dokonca kozmetické prostriedky.

  • Potravinové fólie

Potravinová fólia je najviac používaným baliacim materiálom v našich kuchyniach. Jeho recyklácia je ale mimoriadne náročná. Aj preto často končí na skládkach, kde sa rozkladá stovky rokov. Našou obľúbenou zero waste náhradou potravinovej fólie sú obrúsky zo včelieho vosku od Peelo Wraps. Sú to obrúsky, ktoré možno opakovane použiť na zakrytie zvyškov jedál či zabalenie menšieho snacku na cestu. Vydržia najmenej rok a dajú sa skompostovať!

4. Nakupujte u malých obchodníkov/lokálnych trhoch

Ovocie a zelenina, ktoré kúpite na farmárskych trhoch či u malých obchodníkov je čerstvejšia a chutnejšia ako produkty z veľkých supermarketov. Dôvod je jednoduchý. Plody dozrievajú priamo na farmách/poliach a na pulty sa dostávajú zrelé – žiadna dlhá preprava, žiadne stimulovanie plynmi na urýchlenie zrenia, a žiadne vyčkávanie v skladoch. 

Nakupovaním v bezobalových obchodoch tiež podporíte slovenských dodávateľov a pestovateľov, a podporíte aj našu domácu ekonomiku. Z obchodu tak neodídete iba s kvalitnými potravinami ale tiež s dobrým pocitom.

5. Zredukujte plytvanie jedlom

Najsilnejšou zbraňou v boji proti plytvaniu potravinami je prevencia. Plánované nákupy nevyhnutných potravín, používanie zásob zo špajze a tiež dojedanie zvyškov jedál z reštaurácií. To je hneď niekoľko spôsobov ako obmedziť plytvanie jedlom. Nevyhadzujte ani trochu zvädnutú zeleninu. Namiesto toho ju nakrájajte a vložte do mrazničky. Takéto zvyšky môžete hocikedy použiť ako základ pre rôzne recepty. Alebo si zo zvyškov veľmi jednoducho spravte nami overený kvalitný domáci bujón. 

Recept na domáci bujón

Zvädnutejšiu alebo zvyšnú zeleninu (napríklad odrezky z predošlého varenia) nakrájajte na drobno alebo nastrúhajte. Nezabúdajte na cibuľu a cesnak. Čím pestrejší výber zeleniny, tým chutnejší bujón. Nakrájanú zeleninu odvážte, pridajte koreniny podľa chuti a soľ. Tá tvorí aspoň ⅕ váhy nakrájanej zeleniny (nepridávajte do zeleniny všetku soľ na začiatku). Tu platí čím väčší podiel soli, tým silnejší bujón. Zmes zeleniny poduste do mäkka a následne rozmixujte. Do rozmixovanej zmesi pridajte zvyšnú soľ a pod dohľadom varte dokým sa hmota nespojí do krémovitejšej textúry. Ak chcete mäsový bujón, jednoducho pridajte k zeleninovej zmesi mleté mäso (kvantita mäsa by sa mala rovnať kvantite zeleniny), podlejte vínom a zopakujte rovnaký postup ako pri zeleninovom bujóne. Hotové bujóny skladujte v mrazničke. 

Žijeme konzumným životom a zero waste je dlhá cesta, ktorá ani zďaleka nie je jednoduchá, avšak nie nedosiahnuteľná. 

„Cesta dlhá tisíce míľ sa začína jediným krokom“

Lao-‚C

Napísala : Maya Vidová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close